Malou výstavní síň otevře výstava o dvou Ještědech
Premiérovou vernisáží v nově otevřené Malé výstavní síni Liberec (MVS) bude výstava o fenoménu dvou libereckých Ještědů – horském hotelu s televizním vysílačem a již neexistujícím obchodním domu. Obě stavby totiž v letošním roce čekají nezanedbatelná výročí. Od otevření hotelu uplyne 9. července 45 let, od obchodního domu pak 1. prosince 40 let. A s nimi rovné půlstoletí slaví i významný liberecký architektonický ateliér SIAL, který obě stavby projektoval. Vernisáž a souběžně otevření MVS se uskuteční v pátek 29. června v 17 hodin. Městskou galerii najdete naproti radnici na adrese nám. Dr. Ed. Beneše 2/10.
„Když jsme přemýšleli, jakou výstavou otevřeme novou Malou výstavní síň, věděli jsme, že to musí na jednu stranu být něco symbolického a ryze libereckého, ale souběžně s významným přesahem přes naše město. To oba Ještědy jednoznačně splňovaly, navíc si o zpracování přímo říkaly i svým letošním výročím. A první výstava dostala ještě jeden úkol – musela být aspoň částečně fotografickou, abychom zachovali přímou linku k původní Malé výstavní síni, založené právě libereckými fotografy,“ vysvětlil náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr.
Výstava nazvaná Od Ještědu k Ještědu 50-45-40 tak v časové linii jubileí 50, 45 a 40 let představuje ateliér SIAL, hotel Ještěd a OD Ještěd. Její kurátorkou je Jitka Mrázková. „Cílem výstavy není zdokumentovat historii liberecké architektury, ale připomenout tyto historické mezníky a stavby trochu jinou, spíše pocitovou formou, využitím velkoplošných formátů, polepů a promítání. Ke spolupráci jsem vyzvala významné liberecké fotografy Karla Čtveráčka a Jiřího Jiroutka a známého sprejera, fotografa i malíře SAONA. Všichni tito umělci se ve své tvorbě dlouhodobě zabývají libereckou architekturou, každý po svém. Zároveň je skvělé, že na výstavě se objevily tři generace tvůrců. Na přípravu výstavy nebylo mnoho času, ale práce byly o to intenzivnější a bavil mne i vývoj pohledu na koncepci výstavy. Doufám, že to divák ocení a výstavu i novou Malou výstavní síň si užije. Poděkování patří i Michalu Čtveráčkovi, který vytvářel vizuální podobu výstavy a tiskovin, a Karlu Čtveráčkovi Jr., který se podílel na scénáři i střihu promítání,“ uvedla Jitka Mrázková. Výstava potrvá od 30. června do 2. září, čestnými hosty vernisáže pak budou prof. Miroslav Masák, jeden ze zakladatelů SIALu, a Karel Čtveráček, jeden z duchovních otců původní Malé výstavní síně.
Malá výstavní síň Liberec navazuje svým jménem i částečnou dramaturgií na původní stejnojmennou galerii, která byla při Okresním kulturním středisku založena v roce 1975. „Pro mě osobně nese MVS dvojí poslání. Je průhledem do duše výtvarného umění ve všech jeho představitelných dimenzích a místem kultivace společnosti a každého z nás, protože kultura a umění mají dar zdokonalovat. A zároveň je příspěvkem k historické paměti města, protože navazuje na významný fenomén a ostrůvek svobodného myšlení, jímž původní Malá výstavní síň byla,“ dodal náměstek Ivan Langr.
Malá výstavní síň bude otevřena každý den mimo pondělí, základní vstupné bude 20 korun, snížené polovic (senioři nad 60 let, děti od 6 do 15 let, zdravotně postižení), školní skupiny budou míst vstup zdarma. Volný vstup bude i vždy ve čtvrtek a při zakoupení jakékoli prohlídky realizované městským informačním centrem.